אותה הגברת בשינוי אדרת…..גישור כפרופסיה בסימביוזה…

אותה הגברת בשינוי אדרת…..גישור כפרופסיה בסימביוזה…

מאת: דר' דוד סילורה -מגשר מהו"ת ומנכ"ל סילפר גישור והדרכה.

איכפת לי מהנעשה בקהיליית המגשרים וכואב לי, כי המציאות טופחת על פניה. העיתוי של המשבר בארגון המגשרים לא היה צריך לקרות בעת הזאת.  גם אם היו דברים מציקים -אפשר היה להמתין לאסיפה כללית שבה החברים היו מביעים דעתם בנחת – ולא בלחץ של איומי התפטרות, כמו בפוליטיקה…..

את הנעשה -אין להשיב, רק שצריך להמשיך בחוכמה בבחינת, סוף מעשה במחשבה תחילה.

לא ברור אם   כנס כפר סבא השני של מגשרים, שנערך בכפר הירוק ביום שישי ה- 6/6/15.

היה נכון מבחינת תקנות רשם העמותות.   אין ספק, כי הוא הוזמן על ידי אנשים שאיכפת להם – ולא ידעו את התקנות. כמגשרים – סדרי הדין פחות חשובים מאשר הגמישות והשגת המטרה -הסכמה רחבה.

הדילמות שעלו בהקשר למפגש הן מעטות, למשל: , מי היו המשתתפים בכנס כפר סבא השני?  נמסר ממי שהשתתף -כי  חלק מהמשתתפים בכנס כפר סבא הראשון  נעדרו מהפגישה  ונוספו  מגשרים חדשים  שזו הייתה השתתפותם הראשונה.

היה מעניין להשוות את שמות המשתתפים בכנס הראשון ובכנס השני.

נמסר, כי חלק מהמייסדים של וועד  ארגון המגשרים לא השתתף בכנס כפר סבא השני. ואלה שהגיעו  -לא הצביעו, כיון שמבחינה חוקית  רק  7 החברים המייסדים  רשאים לקבל החלטות, כיוון שעדיין אין חברים בארגון ואין משלמים דמי חברות לארגון.

כך הגדיר זאת בפניי אחד החברים המעורים בנעשה:

" בכלל  כול ההצבעה היא לא חוקית  חוץ מ 7 המייסדים . אף אחד עדיין לא חבר כי אף אחד לא רשום ולא שילם  ולא אושר".

איני יודע מה היה שם – אבל מהפייסבוק מסתבר, כי מי שהוסכמה ליו"ר הארגון -התפטרה ממנו והוסכם כי תהייה  מנכ"ל.  וכיוון שמדובר באותו אדם – נשאלת השאלה האם אין זו אותה הגברת בשינוי אדרת?

האם התואר חשוב? ( יו"ר או מנכ"ל או…)  או העשייה למען הכלל?

בפייסבור ניתן נימוק כי   מנכ"ל רשאי לקבל שכר. ושואל אורי בר מעוז -מנכ"ל לשכת המגשרים בישראל : " למה ארגון וולונטרי בחיתוליו צריך לשלם משכורת?  ומאיפה באים  כספי המשכורת? מדמי המנוי של החברים? מתורמים?"

לשאלות אלה משיבה אפרת אלמוג  חברת ארגון המגשרים החדש  :היא כותבת : " הכספים יגיעו מדמי המנוי , כי אנחנו רוצים  אדם שיהיה פנוי לעסוק בניהול מאה אחוז מהזמן  ולא  שיהיה  בעל משרד גישור עצמאי   ( שצריך לדאוג להכנסה האישית שלו ) מצד אחד  ויו"ר ארגון מגשרים ( שצריך לדאוג לכולם )מצד שני……"

ונשאלת  השאלה – אם התפקיד  של מנכ"ל הוא בשכר – האין  חוק העמותות דורש לפרסם מכרז?   אולי בקרב עשרות המגשרים שהשתתפו בכנס כפר סבא הראש והשני יש כאלה שהיו מעדיפים לנהל ארגון מגשרים במקום  להשיג תיקים לגישור?

תפקיד של יו"ר הוא תפקיד נבחר -ואינו תפקיד בשכר.

ושוב בפייסבוק כותב  איתי אדמון: " המתווה עליו הוחלט הוא הנכון ביותר ויאפשר לארגון לעשות את צעדיו  הראשונים עד שניתן יהיה לקיים בחירות  כלליות". וכן כתב: " אכן, לבסוף הושגו הסכמות. ותשקוט הארץ 40 שנה"…….

ההסטוריה של הקמת עמותות לייצוג מגשרי ישראל  מהתלת בנו…היא חוזרת על עצמה.. היא מתבדחת על חשבוננו -המגשרים המבקשים לקדם את הגישור בישראל.

שאיפתי , כמי שהיה יו"ר עמותת מגשרי ישראל היה שעמותת  המגשרים תייצג את כלל המגשרים בישראל -כפי שלשכת עורכיח הדין מייצגת את כלל עורכי הדין, ותוכר כגוף מייצג סטאטוטורי על ידי הממשלה.

אני בספק אם  הדבר אפשרי לנוכח הפיצול  בקהיליית המגשרים בישראל. במקום שציבור מגשרים גדול ,מאורגן ומאוחד יוכל להכתיב  מהלכים –  במצב הקיים -המהלכים – כולל תקנות גישור -יוכתבו לנו….המגשרים המבקשים להיות מקצועיים ולהתפרנס מעבודות גישור.

למשל: התקנות החדשות דורשות ממגשר שרוצה להיות רשום בספר המגשרים להצהיר כי גישור ב- 20 תיקים ולהמציא 10 הסדרי גישור… השאלה:   כיצד יוכל מגשר חדש להמציא 20 גישורים אם בתי המשפט אינם מעבירים לו אפילו תיק אחד?

עמותה חזקה ומאוחדת יכולה להיאבק לשנות סעיף זה בתקנות.

עמותה מפוצלת -יכולה להשמיע קולה – אבל, מדוע שיתחשבו בה? מהו כוחה?

בתקווה כי התבונה תנחה את כל העושים במלאכה למען ציבור המגשרים.