ארגון המגשרים בישראל   (ע"ר )  במשברון. – סולחה ?

ארגון המגשרים בישראל (ע"ר ) במשברון. – סולחה ?

מאת: דר' דוד סילורה -מגשר מהו"ת ומנכ"ל סילפר גישור והדרכה.

ארגון המגשרים החדש שאושר כעמותה זה מכבר, ושמו נקבע כ-" ארגון המגשרים בישראל" , נמצא במשבר מנהיגות, עם הגשת התפטרותה של המנכ"ל , על רקע חילוקי דעות  עם  וועד המייסדים  ופרשנויות של התקנון.לדברי המנכ"ל, באיגרת עידכון שהופצה, הסיבה להתפטרותה היא:

" הבקשה/הצעה להקמת הנהלה רחבה לא אושרה בהצבעת הועד הזמני.ולכן, במעמד הזה הודעתי כי זה בניגוד לתוכנית ההקמה שהוצגה בפני הפורום המכונן ואושרה על ידו, ולכן אני נאלצת להחזיר את המנדט לפורום המכונן שבחר ומינה אותי ואת הצוות, ונתן בנו את אמונו לפעול בשמו."

 

חברים רבים כתבו בדף הפייסבוק כי הם בהלם מההתפתחויות בהתארגנות החדשה ומקווים, כי המשברון  ייפתר בהקדם.

נודע, כי מתארגנת פגישה ספונטאנית של מגשרים ונציגי מרכזי גישור , אליה מוזמנים כל מי שאיכפת לו, כדי לדון בנושא ולמנוע המשך התפתחותו של המשבר והשפעתו על הנעשה.  כנראה, המפגש יתקיים בשבוע הבא, ביום שלישי ( ערב שבועות) בשעה 10.30  ( -על המקום תפורסם הודעה מיוחדת  שתועבר לחברי ההתארגנות).

נעשים ניסיונות למצוא פיתרון יצירתי שיאפשר למנכ"ל להמשיך בתפקידה, אולי על ידי הגדרה אחרת של התפקיד, על פי הכללים המחיבים  של רשם העמותות  ותקנון העמותה.

נודע, כי רבים סבורים שיש למצוא אישיות מעולם הגישור שתעמוד  או יעמוד בראש ההתארגנות ותיתן ( וייתן )לה את  שמו  או שמה כסמל  הזדהות  שיצביע על רצינות הכוונות של ההתארגנות החדשה ויגביר את התמיכה בה כגוף מקצועי רציני  ואת תמיכת החברים בארגון ובעומד בראשו.

. שמו של אחד המועמדים    מהאקדמיה , איש גישור ומחקר,  הועלה כהצעה  שתידון על ידי וועד המייסדים שנבחר וחברי העמותה.

אין ספק, כי המשברון ייפתר בהקדם כבר בימים אלה ,וציבור המגשרים יידע  לאן הרוח נושבת.

כנראה, שאין מנוס מהעובדה, שבכול מקום שיש בני אדם -אפילו הם מגשרים – יש קונפליקטים שצריך להתגבר עליהם למען המטרה המשותפת והמאחדת.

האם היה מקום  לפתור את המשברון מבלי להציף אותה לידיעת ציבור המגשרים? או נכון  שקיימת שקיפות מלאה?

בתקופה הקצרה של ההתארגנות , צברה העמותה בדרך הישגים רבים , הקימה מתוכה וועדות לנושאים שונים ( וועדת אתיקה, ועדה להכנת תקנון, ועוד ) ואף  התקיימו פגישות של חבריה עם בכירים בהנהלת בתי המשפט ומשרד המשפטים, כולל שרת המשפטים וכן, עם יו"ר וועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת.

כל הגורמים " פירגנו" והביעו תקווה כי יוכלו לראות את מגשרי ישראל מאוחדים סביב הרעיון  של הגישור וסביב מנהיגות אחת וארגון גג אחד. כיוון שכידוע, מערכת המשפט אימצה את הגישור בחלופה וכהשלמה למערכת המשפט – כפי שמוכיחה תוכנית המהו"ת ( מידע, היכרות ותיאום).

המגשרים בישראל רוצים לגשר, רוצים להתמקצע, רוצים שבתי המשפט והשוק הפרטי יעבירו אליהם תיקים וסכסוכים לגישור – מגשרי ישראל מתרחקים ממחלוקות  וסכסוכים -אין זה חלק מהאופי של המגשר.

יש לפתור את המשברון שהתעורר בהקדם, כדי שלא יבולע לציבור המגשרים ולגישור בעצמו…..

לצערי, כך גם היה בעבר -בכל פעם שהייתה התארגנות של מגשרים – הן בעמותת מגשרי ישראל והן, בלשכת המגשרים בישראל,   שהוקמו במגמה להיות גופים יציגים ומייצגים, עם שאיפה להפוך לגוף סטאטוטורי המייצג את המגשרים ואת הגישור, בדומה ללשכת עורכי הדין המייצגת את עורכי הדין.