מפלגה חדשה לבחירות לכנסת : מפלגת המגשרים

מפלגה חדשה לבחירות לכנסת : מפלגת המגשרים

מאת" דר' דוד סילורה -מגשר מהו"ת מתל אביב ומנכ"ל מרכז  סילפר לגישור והדרכה.

אין סכנה  וגם לא תקווה, שתקום מפלגה כזאת – למרות, שאילו קמה -הייתה יכולה לחולל שינוי אדיר  בשיח של החברה בישראל.

הרעיון הועלה כנושא לדיון במפגש של צוות מגשרי סילפר, שהתקיימה בבית השחמט ביום ראשון ה- 4 לדצמבר, 2015.

המחשבה מאחורי הרעיון  גורסת, כי  הגישור " מקרטע ". על פי העובדות,  סיימו את קורסי הגישור בישראל,  מעל 70.000 איש  ואולי יותר,  ( תחשבו כמה מנדטים זה נותן? ) – יש חסידים לנושא שפת הגישור – ויש צורך לתת  ביטוי לכך  בעשייה היומיומית, כפי שבאה לביטוי ביחסים שבין אנשים בחברה הישראלית ובעיקר, בקרב נבחרי הציבור – בכנסת ובוועדותיה. לדעת כותב שורות אלה -גם עיתונאים ותקשורת צריכים לשנות את סגנון החיפוש אחרי "סקופים"….ולשון הכתיבה בכלל זה.

האג'נדה תכלול את שיפור השיח בחברה, את הסבלנות , הסובלנות והכבוד ההדדי ביחד עם קבלת השונה  והחשיבות לחברה ישראלית ערכית, ששפת הגישור ופילוסופיית הגישור מהווים את בסיסה.

אם יתקיימו הידברות ודיאלוג, בכבוד הדדי –  וכלי הגישור ייכנסו לפעולה – כמו המסגור מחדש או השיקוף וכמובן, ההקשבה האקטיבית – יחול שינוי במערכת היחסים, בין חברי הכנסת, בציבור וגם -ובעיקר -במשא ומתן עם שכנינו ובראשם מנהיגות הרשות הפלשתינית בראשותו של אבו-מאזן.

אין ספק, שאופי השיח ישפיע על כל פעולה שתעשה על ידי הממשלה והכנסת, הן ביחסים הפנימיים והן ביחסים הבינלאומיים.

ולדעתי – אין כאן שום טעות בהנחת הנחות כאלה..

אולם, המציאות טופחת על פנינו -כדי לרשום מפלגה חדשה צריך להשקיע , כבר בעת הרישום מעל  70.000 ₪ שאינם….ואיני בטוח כי יימצאו מגשרים שיסכימו להשקיע כסף כאשר אין הכנסות מעבודת הגישור.

לכן ראוי, שכל מפלגה קיימת תרשום בין מטרותיה להשגה את רעיון הגישור לשיפור השיח והחשיבה של הישראלי הממוצע.

אין חשיפה טובה יותר לרעיון הגישור ויישוב סכסוכים אלטרנטיבי מאשר הבחירות לכנסת…..

מה דעתכם?

 

4 תגובות

 1. אם, למרות שהרעיון הוא רק רעיון, אם יהיו חברים שיסברו כי כדאי לקדם אותו – ויהיו להם מקורות כספיים – הרי, לדעתי, אפשר להעמיד בראש ההתארגנות את נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרון ברק, שהתחיל את נושא הגישור בבתי המשפט ורצה לראות בה מהפיכה חברתית. אל תשכחו כי יש אלפי מגשרים, מאות מגושרים מרוצים והרבה עורכי דין המאמינים בגישור, בדו-שיח ולא בדו-קרב.

 2. All our dreams can come true if we have the courage to pursue them.
  – Johnny Carson 1925-2005 Television Host, Comedian, Writer, Actor

 3. אם נכון כפי שכתבת וקיימים 70,000 מגשרים הרי לא תהיה בעיה שכל אחד יתרום שקל והרי יש לך את ה-70,000 הנדרשים. רק חסר האדם שינסה להרים את הכפפה
  מסכימה שכל עוד הנושא לא עולה לתודעה הציבורית לא תהיה התקדמות בנושא הגישור.

  • כמה שאת צודקת – רק, שבשטח זה לא עובד כך. והדוגמא הכי בולטת היא מניסיוני האישי – הייתי יו"ר עמותת מגשרי ישראל בשנים יוני 2005 ועד יוני 2010 והיו בה 2500 מגשרים חברים. רק שהחברות הייתה בחינם – ללא תשלום. כאשר היה צורך לשלוח בדואר גלויה לכל החברים, העלות הייתה כ- 6000 ₪ . אז הדוא"ל עדיין לא היה כה פופולרי. קבלנו החלטה בהנהלה כי כל חבר ישלם 120 ₪ דמי חבר – ותוך זמן קצר מאד הצטמקנו, ובמקום 2500 חברים משלמים נשארנו כ- 100 חברים משלמים ועוד 2300 חברים שאינם משלמים ושלפי התקנון, גם אי אפשר לבטל את חברותם בלי שימוע. ומי יכול -בהתנדבות, לקיים שימוע לכל כך הרבה חברים ?
   גם בהתארגנויות הקיימות החדשות – כמה משלמים דמי חבר בלי להניד עפעף?
   אני מסכים, לשם המבחן, כי כל מגשר ישלם שקל אחד לצורך מפקד מגשרים -כדי שנדע את כוחנו. אולי אחת המפלגות תסכים להשקיע בזה? – אני אשתף פעולה. ובטוחני כי עוד רבים יעשו כמוני. כי הנושא כל כך חשוב לשינוי איכות החיים בחברה הישראלית. דוד סילורה.