הבעיות של מגשר המתחיל את דרכו ורוצה לעשות סולחה בדרך של גישור

הבעיות של מגשר המתחיל את דרכו ורוצה לעשות סולחה בדרך של גישור

מאת: דר' דוד סילורה  – מגשר מהו"ת

פעמים רבות אני מקבל פניות מבוגרי פרקטיקום בגישור, שבו הם מציעים עצמם להשתלב במרכז הגישור סילפר -גישור והדרכה. הם שואלים , אם יש אפשרות להפנות אותם למרכזי גישור או מרכזי גישור בקהילה שבו יש צורך במגשרים חדשים ומתחילים.

רובם ככולם מבקשים להשתלב מבלי לקבל תמורה. הם מוכנים לגשר בחינם. ותשובתי, לכל הפונים היא, כי בסילפר -גישור והדרכה  משתלבים מגשרים הרוצים לעסוק בגישור ולהרוויח ממנו ואי אפשר לעבוד בחינם. כי בחינם יש היבט של ניצול – שאינו מקובל.

הנה לדוגמא פנייה שהגיעה היום מבוגר קורס בסיסי ופרקטיקום המחפש עבודה בגישור:"

שמי ………………… אשמח להתנדב במרכז הגישור  .  אני בעל תואר שני  במדעי ההתנהגות.

עשיתי קורס גישור בסיסי אצל …………….וקורס פרקטיקום ב………………. אצל ………………

באם יש צורך במרכז  בעוד מגשרים , אשמח לתרום מזמני בכדי לגשר ולעזור  וכן לצבור נסיון נוסף בגישור.   אני בן 32  , נשוי + שניים ושלישית בדרך .   גר באזור המרכז.

לאחר שהשבתי כי לצערי לא נוכל לקלוט אותו במרכז הגישור, הוא המשיך שלאול:"

תודה רבה על התשובה המיידית.  אני ארשה לעצמי לשאול אותך עוד שאלה אם כבר אתה זמין :  בתור מגשר בעל נסיון של שנים, אשמח אם תוכל להמליץ לי על הדרך שלפי דעתך כדאי שאלך בה בכדי להגיע לקריירה בגישור.  

כמובן שאוכל עוד לעשות השתלמויות ולימודים עד לא די , אבל אני שואל במובן היותר פרקטי מעשי . שוב תודה ושבוע טוב

כאמור, רבות הפניות המגיעות לחיפוש עבודה בגישור –   וכל המצויים במתרחש יודעים  את המצב.

בין הפונים אנשים מאד מוכשרים ובעלי השכלה אקדמית בתחומים מגוונים וכן, פורשי צה"ל בדרגות גבוהות, אחיות בכירות ובעלי מקצועיות חופשיים שפרשו מעבודתם ומחפשים קריירה  חדשה ונוספת.

אין ספק – גישור הוא מקצוע מבוקש…..

לדעתי, אי אפשר להתעלם  מהדור החדש של מגשרים המבקשים להשתלב בגישור. ואי אפשר להתעלם מהעובדה, שלמרכזי גישור וגם למרכזי גישור בקהילה  רשימות ומאגרי מגשרים -וכולם צמאים ורעבים לקבל גישורים, בחלק מהם אפילו החינם.

אי אפשר להתעלם מהמגשרים הותיקים – שגם הם מחפשים עבודה בגישור  והזדמנויות לגשר.

זהו מצב שבו ההיצע רב מהביקוש…… ומאידך –  בבתי המשפט תיקים רבים שרק חלקם עובר לגישור והשוק הפרטי שברובו, אינו פונה ישירות לגישור. מעיין מצב הפוך שבו הביקוש רב מההיצע.

דרושה כאן חשיבה יצירתית ופעולה מקורית כיצד לחבר את ההיצע והביקוש שייענה לדרישות האמיתיות של השוק  ולאזן אותו –  כיצד ליצור שוק של גישור במקום שבו כבר קיים היצע גדול של סכסוכים והיצע גדול של מגשרים מקצועיים.

מי ירים את הכפפה? 

 

תגובה אחת

  1. הגישור הוא כמו דוכני פלאפל – יש הרבה רעבים ויש הרבה דוכני מכירה. הבעייה בגישור היא, שיש דוכני מכירה ( מגשרים) ויש הרבה רעבים ( סכסוכים ) אבל, חומר הגלם הבסיסי ( תיקים) נמצא בפיקוח של בתי המשפט.
    ועל זה צריך להתגבר.
    דוד