קרן קרב מתקצבת גישור בחינוך.

קרן קרב מתקצבת גישור בחינוך.

מאת: ד"ר דוד סילורה – מגשר מהו"ת ומנכ"ל סילפר -מרכז גישור והדרכה +דרכים -בי"ס לימודי גישור בסיסי ומתקדם.

תכנית קרב למעורבות בחינוך פועלת לשינוי חינוכי- חברתי המקדם צמצום פערים ומעודד שוויון הזדמנויות בחברה הישראלית באמצעות פיתוח, יצירה, ניהול והפעלה של שיעורים ופעולות  העשרה מגוונת . התכנית  פועלת בכ-118 רשויות, כ-705 בתי ספר יסודיים וחט"ב, 2300 גני ילדים, ומגיעה לכ-300,000 ילדים וילדות בשנה.  
בעיתון ידיעות אחרונות מיום ראשון, ה- 10 לספטמבר , פורסמה כתבה מעניינת ע"י איריס ליפשיץ-קליגר תחת הכותרת " גישור במקום שיימינג" במדור שכותרתו " חוזרים ללימודים". ( עמוד 11 )
 על פי הכתבה,  בשנת הלימודים הקרובה יקבלו אלפי ילדים בכיתות א' עד ז' מכל רחבי הארץ כלים פרקטיים לפתרון סכסוכים וריבים באמצעות גישור. "במערכת החינוך חושבים", כותבת איריס ליפשיץ-קליגר, " שמדובר בדרך יעילה שתסייע גם במיגור האלימות בבתי הספר ובחינוך בטווח הארוך , לחברה סובלנית ומכילה, כזו שחומלת את האחר במקום להתעמר בו".
הכותבת מצטטת את עמרי גפן, העומד בראש קרן קריב שמתקצבת את התוכנית, שאמר: " התוכנית פועלת מתוך תפיסה כי יש לתת לילד, כבר מגיל צעיר, את האחריות לפתרון מחלוקות וסכסוכים בכוחות עצמו. אנו מפעילים מדריכים מקצועיים ומגשרים מוסמכים שעובדים ביחד עם הילדים.
כל כיתה עוברת שיעור בשבוע בו התלמידים מתרגלים סיטואציות, עוברים סימולציות ולומדים מונחי יסוד מעולם הגישור המקצועי, והתגובות מבתי הספר חיוביות מאד".
כמה הערות:
  • כל הכבוד – כמגשרים אנו מאמינים בחינוך לשפת הגישור מגיל צעיר.
  • בכתבה נטען כי  המגשרים הם מוסמכים – ועדיין אין הסמכה בגישור שמוסכמת על הכול. כל מרכז גישור רשאי להסמיך……
  • נכתב כי מי שעומד בראש הקרן המתקצבת הוא עומרי גפן. מעניין אם זה אותו איש שגם מנהל מרכז גישור מקצועי המעביר הכשרות בגישור בחינוך. ואולי הכתבת טעתה , והוא אמר את שאמר כמי שעומד בראש מרכז הגישור העוסק בגישור בחינוך ולא כמי שעומד בראש קרן קריב..
  • לדעתי, מרכזי גישור בקהילה יכולות להסתייע בתקצוב של הקרן, כדי להעשיר את פעילותן בתחום הגישור בחינוך. כבר עתה קיימים מרכזים הפועים במערכת החינוך, כמו "הראשון בגישור" בראשון לציון שזה מכבר גייסו מדריכים נוספים לצוות ההדרכה בבתי הספר בעיר.
  •  הכתבה מכנה את הקרן המתקצבת בשם "קרן קריב" אולם בחיפוש בגוגל, מצאתי רק קרן קריב. מקווה כי מדובר באותו גוף וכי הכתבת טעתה באיות. בכל אופן, כאשר ציטטתי את הכתבת כתבתי את שם הקרן כפי שצוטט – קרן קריב ולא קרן קרב.
  • מה שחשוב היא העובדה, שמשרד החינוך מתייחס ברצינות לחשיבותת הגישור במערכת החינוך וכי הוא גם מתוקצב.