ספר חדש: לא הוא פתיחה טובה.

ספר חדש: לא הוא פתיחה טובה.

מאת: דר' דוד סילורה -מגשר מהו"ת ומנכ"ל סילפר -מרכז גישור והדרכה.

דר' יורם אלרואי הוא מוותיקי וראשוני המקדמים את רעיון הגישור בישראל, הוא שהכשיר את דור המדבר בנושא והיה חבר בוועדה המייעצת לגישור שליד  הנהלת בתי המשפט -וועדת גדות.

בשלב מסויים, כאשר הייתי יו"ר עמותת מגשרי ישראל הצעתי לעו"ד יורם אלרואי להצטרף כחבר –  והוא נענה ואף הצעתי , כי כדי לקדם את הגישור בישראל מן הראוי כי ישמש כנשיא העמותה.

( הנשיא הראשון וממייסדי העמותה היה פרופ' מוטי מירוני שכיום הוא באוניברסיטת חיפה).

לצערי, הנסיבות  – וגם פרישתי מפעילות ציבורית בעמותה, לא מימשה את רצוני זה, שהיה מוסיף מעמד וחשיבות לעמותת מגשרי ישראל – ששוב, לצערי -לא הכול מסכימים עם דרכה ולכן, הוקמו גופים אחרים ששמו להם למטרה לקדם את הגישור ולייצג את המגשרים.

ההפתעה הגיעה בימים אלה, כאשר  יצא לאור ספרו של עו"ד יורם אלרואי בשם: "לא" – הוא פתיחה טובה. אני קורא את הספר בשקיקה והוא מביא בפני הקורא והמגשר את הטיפים החשובים ביותר, מתוך ניסיונו של עו"ד יורם אלרואי בגישור ובוררות וניהול משאים ומתנים.

להלן קטע שפורסם ע"י הוצאת "בורסי "המעיד על תוכנו של הספר החשוב הזה . הקטע הוא חלק  ארוך יותר אשר נכתב ע"י נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אהרון ברק והוא מופיע בכרוכה האחורית של הספר.

נציין, כי את כתיבתו פותח הנישא בדימוס אהרון ברק במשפט: " משהתחלתי לקרוא בספר, לא יכולתי להפסיק את הקריאה"….

" מטרתו של הספר להצביע על המכשולים הרבים – מודעים ושאינם מודעים – העומדים בדרכו של מי שמנהל משא ומתן או משתתף בניהולו … הספר מצביע על הצורך להבין את מהותם של המכשולים, שכל המנהל משא ומתן נתקל בהם שכן ללא ההבנה אין יכולת להתגבר על המכשולים.

הספר מתאר שבעה מסלולים של מכשולים – מסלולים החופפים לעיתים זה את זה– ונותן לקורא כלים להבין כיצד להתמודד עמהם."

אין נוסחות פלא אשר יכולות להבטיח שכל משא ומתן יסתיים בהצלחה, אך לעתים קרובות הנושאים ונותנים מחמיצים הסכם טוב משום שהם נלכדים במלכודת, או משום שאינם מודעים לקיומה, או משום שהם מאמינים בטעות שהם חסינים מפניה.

הספר עוסק במכשולים המטרידים כמעט כל נושא ונותן ומפריעים להחליט נכונה בשאלות כגון:

 • האם נכון להציע את הצעת הפתיחה או שמוטב להמתין שהאחר יעשה זאת?
 • האם להמר או ללכת על בטוח?
 • שאלות פתוחות או שאלות סגורות? ניסוח שאלות וסדרן
 • מתי לומר "לא"?
 • מתי לסרב לשאת ולתת?
 • הצעת הפתיחה
 • הפלישה אל מוחו ואל ליבו של האחר
 • משא ומתן בצל המשפט
 • כיצד להתגונן מפני מכשולים והחמצות?
 • מכשולים הנובעים מההקשר וממסגרת המשא ומתן

 

4 תגובות

 1. יעקב בכר עורך דין

  עברתי את קורס הגישור השני שהתקיים בארץ במסגרת המכללה למנהל ובניהולו של המחבר וכבר גיליתי אדם מעניין, מרצה מוכשר ואדם מסור ונחוש להחדיר את הגישור למשפט הישראלי המרבה בהתדיינויות בבתי המשפט וזאתבתקופה שאף אנשי המקצוע סברו שגישור הוא מונח חדש לפישור. יורם המשך, עלה והצלח.

  בידידות, יעקב בכר עורך דין ומגשר.